Franciaország és Nagy-Britannia egy hónapos tűzszünet bevezetését ajánlja Ukrajna számára, remélve, hogy e lépés hozzájárulhat a tartós béke megteremtéséhez a régióban.


Emmanuel Macron francia elnök javaslatot tett egy hónapos tűzszünetre Franciaország és Nagy-Britannia részvételével Ukrajnában. Ezt a levegőben, a tengereken, valamint az energetikai infrastruktúrában tapasztalható feszültségek csökkentése érdekében fogalmazta meg, amelyet a Le Figaro című napilapnak adott interjújában osztott meg. A javaslat a vasárnap Londonban tartott nemzetközi válságtanácskozás után került nyilvánosságra.

A brit fővárosban vasárnap tizennégy európai ország és Ukrajna vezetői, továbbá Kanada és Törökország képviselői gyűltek össze a brit miniszterelnök meghívására, hogy az Ukrajna körüli konfliktus lezárásának lehetőségeit mérlegeljék. Magyarország nem volt jelen a válságtanácskozáson, de Orbán Viktor miniszterelnök úgy vélte, hogy a londoni találkozón az európai vezetők egyetértettek abban, hogy Ukrajnának folytatnia kell a harcot. A magyar kormányfő hangsúlyozta: "ez a megközelítés téves, káros és rendkívül kockázatos."

Emmanuel Macron az interjúban a javasolt tűzszünet részleteiről elmondta, hogy az - legalábbis kezdetben - nem terjedne ki a szárazföldi harcokra. A probléma - mint mondta - az, hogy a frontvonal méretéből adódóan nagyon nehéz volna ellenőrizni, hogy a felek betartják-e a tűzszüneti megállapodást. Az európai békefenntartókat csak valamivel később fogják bevetni. Mint fogalmazott:

Az elkövetkező hetekben nem lesznek európai csapatok ukrán földön.

Macron emellett arra hívta fel a figyelmet, hogy az európai államok fokozzák védelmi költségvetésüket, és célozzák meg a GDP-jük 3,0-3,5%-át. E lépés célja, hogy hatékonyan válaszoljanak az Egyesült Államok külpolitikai irányváltásaira, valamint Oroszország növekvő militarizálódására.

Az oroszok az elmúlt három évben a bruttó hazai termékük 10%-át fordítják a védelemre, így érdemes felkészülnünk arra, hogy mi következik ezután.

- figyelmeztetett az erőteljes orosz fegyverkezés lehetséges következményeire a francia elnök.

Keir Starmer brit miniszterelnök nemrégiben bejelentette, hogy Nagy-Britannia és Franciaország közösen lépéseket tesz az ukrajnai harci cselekmények lezárása érdekében. A két ország célja, hogy együttműködve Ukrajnával kidolgozza a béke helyreállításának terveit. Emellett a brit kormány elkötelezte magát amellett, hogy katonai erővel és légierővel is hozzájárul a békefenntartó misszióhoz Ukrajna területén.

Rácz András, az Oroszország szakértője és a Corvinus Egyetem oktatója, többször hangsúlyozta, hogy a tartós fegyverszünet kialakítása rendkívül összetett feladatot jelentene. A frontvonal hossza ugyanis eléri az 1200 kilométert, és ahhoz, hogy tartós tűzszünetet lehessen elérni, minimum 250 ezer nemzetközi békefenntartó katona bevonására lenne szükség.

Related posts