Félmeztelenül készültek fel a repülés hősei, hogy elkerüljék a zuhanást. | 24.


A Montgolfier-fivérek nevét mindenki ismeri, mint az elsőkét, akik hőlégballonnal a levegőbe emelkedtek, és ezzel bebizonyították, az ember igenis képes meghódítani a levegőt. Alig két évvel később,1785. január 5-én két másik bátor férfiú egy nagyon hasonló szerkezet kosarába mászott be, de nem egy viszonylag biztonságos mezőn, nézőktől körülvéve emelkedtek a magasba, hanem Dover vára mellől, céljuk pedig a La Manche túlpartja, Calais volt.

A francia Jean-Pierre Blanchard és az amerikai John Jeffries, a Montgolfier testvérek kísérletei által inspirálva, a hőlégballonos repülés iránti szenvedélyüknek engedve vágtak bele egy különleges kalandba. Az úgynevezett "ballonmánia" hulláma ekkor már világszerte elérte csúcspontját, és ez a lelkesedés vezette őket Angliába, ahol először találkoztak. Az eddigi két közös repülésük után elhatározták, hogy megpróbálják átrepülni a La Manche csatornát, amely keskeny, de történelmileg sokszor meghatározó szerepet játszott a két ország közötti kapcsolatokban. 240 évvel ezelőtt, 1785. január 7-én végrehajtott kísérletük izgalmas három órás felfedezés után végül sikeresen zárult. Az eredmény éppen hogy csak elegendő volt a céljuk eléréséhez, de a két férfi bátorsága és eltökéltsége örökre beírta nevét a repülés történetébe.

Még bőven a víz szintje felett, a kosárból kidobálták az összes ballasztot és minden feleslegesnek vélt felszerelést. Talán mielőtt még egymásra néztek volna, gyorsan megszabadultak felsőruháiktól is.

Ez végül elégnek bizonyult, de rögzítőkötelek nélkül elég rázósan értek földet egy Calais közeli erdőségben, hogy aztán fagyoskodva, félmeztelenül botorkáljanak be a városba, ahol a rájuk váró tömeg némi megrökönyödés után üdvrivalgással fogadta őket.

Blanchard életjáradékot kapott XVI. Lajostól, és díszpolgári címet nyert Calais-ban, de ez nem állította meg a kísérletezés iránti szenvedélyét. Ő volt az első, aki egy primitív ejtőernyővel ugrott ki egy hőlégballon kosarából – és csodával határos módon túlélte ezt a merész tettet. 1808-ban, amikor éppen a levegőben lebegett, váratlanul szívinfarktust szenvedett, ami miatt kiesett a ballonjából. A súlyos sérülések következtében egy évvel később hunyt el. Jeffries, akinek hazatérése nem hozott különösebb elismerést, az Egyesült Államokban folytatta pályafutását orvosként, ahol a gyógyítás terén szerzett tapasztalatait kamatoztatta.

Related posts