Ezer esztendeje elrejtett kincsre bukkantak Németországban | 24.hu

Régészek Kelet-Németországban, az Elba folyó partján, lenyűgöző felfedezést tettek: közel 300 középkori ezüstpénz került napvilágra. Az érmék 35 centiméter mélyen rejtőztek a talajban, és valószínűleg sosem látták volna a napvilágot, ha a terület beerdősítését nem tervezik meg. Mivel a környék már korábban is gazdag történelmi leletekben, a faültetés előtt a hatóságok régészeti felmérést rendeltek el, amelynek során rátaláltak ezekre a különleges ezüstérmékre.
A Heritage Daily beszámolója szerint a pénzeket egy törött kerámiaedény társaságában fedezték fel, eredetileg valószínűleg ebben tárolták őket. Az ásatások során összesen 272 érmét hoztak felszínre, amelyek között 196 római dénár, 65 német pfennig és 12 görög obolosz szerepelt. Az érmék 1012 és 1059 közöttről származnak, és feltehetőleg szándékosan áshatták el őket.
Régészeti eszközökkel szinte lehetetlen pontosan megállapítani, ki és miért rejtette el ezt a jelentős mennyiségű pénzt, de van néhány elképzelésünk a dologról. Az ókorban és a középkorban viszonylag gyakran előfordult, hogy az emberek értékeiket elásták. Ezt legtöbbször vallási szertartások keretében tették, vagy éppen egy fegyveres konfliktus idején, hogy megóvják azokat a veszélyektől.
Idén év elején Hollandiában is találtak már hasonló pénzhalmot, a kutatók ott összesen 404 pénzérmét ástak elő, amelyeken római, brit és afrikai uralkodók arcképei szerepeltek. A szakértők úgy gondolják, az érméket Krisztus után 47-ben áshatta el egy Nagy-Britanniából hazatérő római katona, aki a római pénzeket zsoldként kaphatta, az idegen fizetőeszközöket pedig ottléte alatt zsákmányolhatta. Hogy pontosan miért ásta el ezt a kisebb vagyont, nem tudhatjuk. Talán biztonságban akarta tudni és azt tervezte, hogy később előássa, de az is lehet, hogy áldozatként mutatta be az isteneknek, akik segítettek neki, hogy élve hazatérjen a csatákból.