Európa egyik legnagyobb katonai ereje felfedezte egy ütőképes nukleáris szövetségest, hogy szembeszálljon az oroszok által tett kihívásokkal.


Lengyelország nukleáris védelmi megoldások után kutat Oroszországgal szemben. Andrzej Duda elnök véleménye szerint az ország számára elengedhetetlen lehet mind a francia, mind az amerikai atomfegyverek biztosítása - számolt be róla a Bloomberg.

Andrzej Duda lengyel elnök szerint országa számára előnyös lenne, ha Franciaország nukleáris elrettentő erejének védelme alá kerülne az orosz fenyegetéssel szemben, miközben továbbra is szorgalmazza az amerikai atomfegyverekhez való hozzáférést.

Úgy vélem, hogy mindkét alternatíva kiválóan megállja a helyét. Ezek a két elképzelés nemcsak hogy nem ütköznek, hanem kiegészítik is egymást.

- nyilatkozta az elnök a Bloomberg Newsnak adott interjújában. Donald Tusk miniszterelnök márciusban a varsói parlamentben bejelentette, hogy Lengyelország atomfegyverekhez való hozzáférést fontolgat, és "lényeges tárgyalásokat" kezdett Emmanuel Macron francia elnök javaslatáról, amely szerint...

Párizs nukleáris potenciálját az európai szövetségesek védelmének szolgálatába állítanák.

A nukleáris ambíciók további dimenzióval gazdagítják Varsó már eddig is merész fegyverkezési programját, amelyet Oroszország több mint három évvel ezelőtti, Ukrajna ellen indított átfogó inváziója indított el. Lengyelország védelmi költségvetése, amely a GDP 4,7%-át teszi ki, a NATO legnagyobb ilyen irányú kiadásának számít a szövetség tagjai között.

Duda korábbi próbálkozásai, hogy az előző amerikai adminisztrációnál lobbizzon Varsó nukleáris megosztási programba való bevonásáért, nem jártak eredménnyel. A nukleáris megosztás jelentheti azt, hogy egy szövetséges amerikai atomfegyvereket tárol a területén, ahogy ezt több európai NATO-tagállam is teszi, vagy kísérő, illetve felderítő repülőgépeket biztosít nukleáris küldetésekhez.

A hivatali idejének lejárta előtt kevesebb mint négy hónappal Duda határozottan kiállt folyamatos erőfeszítései mellett, hangsúlyozva, hogy a NATO alapvető feladata az orosz agresszióval való szembenézés. 2023-ban Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy Moszkva taktikai atomfegyvereket helyezett el Belarusz területén, ami komoly aggodalmat keltett a szövetség keleti szárnyának országaiban.

Hogyan fog reagálni a NATO erre a helyzetre? A válaszom rendkívül egyszerű: meghívjuk önöket, hogy bővítsék ki a nukleáris megosztást a mi régiónkra is.

„Tedd különlegessé a mondandódat!” – javasolta Duda.

Miközben Lengyelország Macron javaslatának elfogadása számos kihívás elé néz, fontos megjegyezni, hogy Franciaország nukleáris védelmi rendszere független a Lengyelországra vonatkozó NATO biztonsági garanciáktól. Varsó, mint az atomsorompó-szerződés aláírója, elkötelezte magát amellett, hogy nem törekszik atomfegyverek beszerzésére. Jelenleg Párizs és Varsó egy új kétoldalú megállapodás kidolgozásán fáradozik, amely többek között a védelem, a nukleáris energia és a tudományos együttműködés területeit is érinti. E téma fontossága a francia elnök és Donald Tusk közötti legutóbbi telefonbeszélgetés után került napvilágra, amelyet Macron az X platformon is megosztott.

Related posts