ENSZ: Az Egyesült Államok és Magyarország nem támogatta az orosz agresszió elítélésére vonatkozó javaslatot.

Az ENSZ Közgyűlése elvetette az amerikai határozati javaslatot, viszont a Biztonsági Tanács készségesen támogatta azt.
Az ENSZ Közgyűlése döntő lépést tett, amikor megszavazta az Oroszország ukrajnai agresszióját elítélő javaslatot. Ugyanakkor a háború lezárását sürgető amerikai határozatot elutasították.
A washingtoni nyilatkozat nem minősítette Oroszországot agresszornak, és nem hivatkozott Ukrajna területi integritására sem.
Az amerikai határozathoz három, európai országok által javasolt módosítást adtak hozzá, amelyek egyértelműen agressziónak nyilvánítják Moszkva invázióját.
"Ma három éve, hogy Oroszország jogellenes és provokatív lépésekkel teli, teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen" - nyilatkozta Mariana Betsa, az ukrán külügyminiszter-helyettese. "Határozottan elítéljük a nemzetközi jog ilyen súlyos megsértését... A Közgyűlés sürgeti ennek az agresszív háborúnak a mielőbbi lezárását, és követeli egy olyan igazságos, tartós és átfogó béke megteremtését, amely összhangban áll az ENSZ Alapokmányával, Ukrajna számára."
Oroszország a határozat ellen voksolt, azzal az indoklással, hogy Európa nem veszi figyelembe a konfliktus "gyökereit", ami újabb "oroszellenes dokumentumhoz" vezetett.
Vaszilij Nebenzia, az orosz ENSZ-nagykövet, sajnálattal nyilatkozott: "Mivel nem fogadták el módosító indítványunkat, amely a konfliktus alapvető okainak felszámolását sürgette, és az európai módosítások átvétele után a helyzet lényegesen torzult."
Az Egyesült Államok tartózkodott a módosított indítvány szavazásánál, amely végül 93 támogató szavazattal, 18 ellenző vokssal és 65 tartózkodással került elfogadásra.
Washington a jogilag kötelező erejű ENSZ-testület, a Biztonsági Tanács elé is beterjesztette határozatát, amely ott támogatást kapott.
Dorothy Shea, az amerikai helyettes ENSZ-nagykövet, kijelentette: "Ez a határozat egy fontos lépést jelent a béke felé vezető úton. Az első, de rendkívül meghatározó lépés, amelyre mindannyiunknak büszkének kell lennünk. Most arra kell összpontosítanunk, hogy egy békés jövőt építsünk Ukrajna, Oroszország és a nemzetközi közösség számára."
A 15 fős tanács ülése során a határozat 10 támogató szavazatot szerzett.
Öt különböző ország képviselői voltak jelen: Franciaország, az Egyesült Királyság, Dánia, Görögország és Szlovénia.