Elveszett könyves milliárdok: végleg cserbenhagyták az Alexandra hitelezőit.
A hitelezői követelések más típusainak kielégítésére a folyamat során nem álltak rendelkezésre anyagi források.
A Kvantál felszámolócég megfogalmazta azt a rettegett mondatot, amely minden hitelező számára ismerős lehet, a Pécsi Direkt Kft. közel egy évtizedes felszámolását záró mérlegében. A beszámoló alapján a befolyó pár tízmillió forintból mindössze a felszámoló saját követeléseinek kielégítésére jutott, de még ez sem volt elegendő, hiszen a kasszában mindössze "kemény" 21 ezer forint maradt.
A hitelezők összesen 10,5 milliárd forint követelést nyújtottak be a Matyi Dezső által vezetett, lányáról elnevezett Alexandra könyvkereskedelmi központ ellen. Az érintett vállalat 2024. november 13-án megszűnt, így ezután senkinek nem maradt dolga ezzel a céggel - értesült a HVG.
A bankok (elsősorban az OTP) nagyjából hatmilliárdnyi kihelyezését még jelzálogjogok is védték, ám ők időközben faktorcégeknek adogatták el a követeléseiket, és jól is tették, hiszen az egykori mesés vagyon elúszott - máig rejtélyes módon ismeretlen helyre. A lenullázódott Pécsi Direkt a felszámolás 2015 eleji kezdetekor még közel nyolcmilliárdnyi eszközállományt mutatott ki a mérlegében, de az valójában vagy nem volt már meg, vagy semmit sem ért.
A felszámoló valóban ügyesen járt el: korábban lapunkban olvashatták, hogy pert indított többek között a kiadók által értékesítésre átadott könyvek vételárának behajtása érdekében, amely a céghez sosem érkezett meg. A Fővárosi Törvényszék tavaly 3,5 milliárd forintot és annak járulékait ítélte meg számára. Ebből az összegből elvileg kifizethető lenne az összes kiadó, akinek az Alexandra-csoport vállalatai már 8-10 éve tartoznak, viszont sajnos nincs, aki ezt az összeget behajtja.
A felszámoló sikeresen pert nyert a Wolf-CRS nevű céggel, amely Ihász Péter tulajdonában áll. A Wolf-CRS machinációi jelentős szerepet játszottak a már 2012-2013 óta gyengélkedő Pécsi Direkt nehézségeinek fokozódásában. Ugyanakkor továbbra is rejtély, hogy hogyan került ez a vállalat a játék középpontjába.
A törvényszéki ítéletből kiderül, hogy az ismeretlenségből felbukkant Wolf-CRS, mint egy "feketemágus", azt tett az Alexandra-birodalom vagyonával, amit csak akart: közvetlenül a Pécsi Direkt felszámolása előtt, 2014-ben milliárdos értéket, könyveket, festményeket, informatikai és egyéb irodai eszközöket vitt ki a centrumvállalatból, a nélkül, hogy fizetett volna értük. A bizniszt viszont pörgette. Az ingyen megszerzett könyvek értékesítésével két vállalkozást, a szintén az Alexandra-birodalomhoz tartozó nagykereskedő Könyvbazár Kft.-t és a kiskereskedő Rainbow Kft.-t bízta meg, amelyek együttes árbevétele 2014-ben és 2015-ben összesen harmincmilliárd forintra rúgott. Ám e rengeteg pénz elszivárgott, s a két kereskedőcég sorsa is a felszámolás lett. A szálakat a háttérből mozgató Wolf-CRS Kft. fűnek-fának tartozott, felkerült a NAV feketelistájára is, végül 2022-ben szintén felszámolásra jutott. Papíron milliárdos vagyon volt benne, a valóságban azonban nem, s már az is sikernek számít, hogy a felszámoló idén nyáron 45 millió forintnyi, évek óta raktárban porosodó könyvet ki tudott árusítani.
A Pécsi Direkt felszámolója csődbűntettet sejtve feljelentést tett "az adós vagyonának csökkenése miatt", de eddig nem lett következménye. S nagyon úgy tűnik, nem lesz a milliárdjaik után futó kiadók által sikkasztás gyanúja miatt kezdeményezett, hét éven át tartó, most lezárt nyomozásnak sem. A Budapesti Rendőr-főkapitányság megszüntető indoklása paradox módon szinte egy vádirattal ér fel: miközben leszögezik benne, hogy nem lehet bizonyítani bűncselekmény elkövetését, olyan thrillerbe illő, csalárd eseménysort mutatnak be, ami a trükkös vagyonkimentés iskolapéldája lehetne.