Mesés kincsekre akadtunk Gobbi Hilda varázslatos villájában!
Orosz dróntámadás a csernobili erőmű ellen: robbanás rázta meg a világot, miközben a sugárzástól védő szarkofágot célba vették - videófelvétel készült az eseményről.
Major Tamás egykori irodájának ajtaja, a volt Nemzeti Színház lámpái, oszlopfői - csak néhány ereklye, amely Gobbi Hilda Visegrádon álló Patkó-villáját díszíti. A nevezetes épület kapuja sok-sok év után nyílt meg a Blikk munkatársai előtt.
Az utóbbi hetekben nagy visszhangot keltett a híradásokban: a híres színésznő nyaralója elhanyagolt állapotban van, és sajnálatos módon nem tölti be azt a célt, amit a Kossuth-díjas művész végrendeletében szánt neki. Az épület eredeti rendeltetése szerint a Nemzeti Színházé kellett volna, hogy legyen, és a hazai színházi élet művészházaként kellett volna funkcionálnia. Most lehetőségünk nyílt arra, hogy felfedezzük, milyen állapotban van az ingatlan, és milyen különleges kulturális kincsek lapulnak benne. A villa jelenlegi tulajdonosa, a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány, Pál Gábor, a kuratórium tagja kalauzolt minket, aki részletesen elmesélte, miért kapta a Patkó villa nevet ez a különleges hely.
A hegy csúcsán, ahol a szél halkan suttog, egy patkolókovács mestersége virágzott. A közeli kőbányából muraközi lovak szállították a nehéz követ a dunai uszályokhoz, ami miatt a patkók gyakran elkoptak. Egy nap Hilda, a kíváncsi utazó, felfedezett egy hatalmas halmot tele patkókkal. Az ötlet, hogy ezeket felhasználja, azonnal megfogalmazódott benne; elhatározta, hogy kovács ismerősével együtt varázsol egy különleges kaput, valamint gyönyörű rácsokat a házára. Ahogy az ország különböző tájait járta, mindenhol gyűjtött újabb patkókat, így minden egyes darab egy-egy emlék lett, amit szeretettel beépítettek az otthona díszítésébe.
Közismert, hogy Gobbi Hilda mélyen megszenvedte a régi Nemzeti Színház eltűnését, ezért minden lehetséges dolgot megpróbált megmenteni az épületből, ami csak a kezébe került.
Amikor 1965-ben több robbantással megkezdődött a Blaha Lujza-téri egykori Nemzeti Színház bontása, Hilda minden egyes detonáció után odasietett, hogy elhozza, amit csak tudott. A teraszon található lámpák és az összes ablak, ajtó innen ered - mondta a tárlatvezetőnk, miközben a múlt titkait felfedte előttünk.
Amint belépünk a házba, szinte azonnal ránk köszönnek a múlt emlékei: a nappali és egyben ebédlőként is funkcionáló ajtó egy időben Major Tamás igazgatói irodáját rejtette a Nemzetiben. Tovább haladva a falakon elhelyezett, a teátrumból származó párnák, takarók és terítők mesélnek a színpad varázslatos világáról. Két díszes oszlopfő hirdeti a múlt dicsőségét, míg az emeleti fürdőszoba ajtajának mögött szintén izgalmas történetek lapulnak, várva, hogy felfedezzük őket.
A Nemzeti Színház akkori gazdasági igazgatójának irodájában játszódik a történet. Gobbi Hilda, aki már csupán vendégművészként szerepelt a színház életében, egy alkalommal bátorkodott kérni egy fizetésemelést. Azonban a válasz elutasító volt, ami dühöt ébresztett benne. Ekkor az igazgatónak odavágta: "Meglátja, még az ön ajtaja elé fogok sz.rni!" És a megjegyzés nem maradt puszta fenyegetés, hiszen így is történt: a mellékhelyiség ajtaja ténylegesen Gobbi "ajándéka" lett. Pál Gábor, aki az emeleten található két hálószobáról mesélt, elárulta, hogy a kisebbik szobát Hédike-szobának keresztelték el. Ez a név Temessy Hédi előtt tiszteleg, aki Gobbi közeli barátja volt, és sok időt töltött a színház falai között.
Hilda szobájában minden tárgy pontosan úgy helyezkedik el, ahogyan ő azt az utolsó napjaiban hagyta. A felújítás során szándékunkban áll, hogy ezeket az értékes relikviákat a szuterénbe helyezzük, ahol egy múzeumot alakítunk ki. Itt nem csupán Hilda életét és munkásságát állítjuk majd középpontba, hanem filmvetítésekkel is emlékezünk rá, bemutatva az őt megörökítő alkotásokat.
Pokorny Lia hívta fel január végén a figyelmet arra, hogy milyen állapotban van a villa, s mint lapunk később megtudta, az ingatlan a Nemzeti Vagyonkezelő Alap a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány tulajdonában van 2022 nyara óta.
- Azért került hozzánk, mert a Nemzeti Színház mindaddig nem teljesítette Gobbi végakaratát, és más sem tartott igényt rá. A kuratórium döntése volt, hogy rendbe hozzuk és üzemeltetjük a végrendeletnek megfelelően. Személyesen ismertem a művésznőt, a 70. születésnapján is ott voltam, ezért még inkább szívügyem ez - magyarázta Pál Gábor. - Amikor megkaptuk, elhanyagolt állapotok uralkodtak itt. Többek között Agárdi Gábor ajándéka Gobbi Hildának, a kertben egy gyönyörű feszület is tönkrement, ezt restauráltattuk. Ezentúl a kollégákkal társadalmi munkában tisztítottuk meg a kertet a rengeteg növénytől, hogy be lehessen ide jönni, és tavasszal újra nekikezdünk a munkának.
Ahogy azt kifejtette, különösen hálásak Pokorny Lia kezdeményezéséért, hiszen ennek következtében Hankó Balázs, a kulturális és innovációs miniszter, 80 millió forintot szánt a villa felújítására.
Szeretnénk kifejezni hálánkat a gyors válaszért. Ez az összeg lehetővé teszi számunkra, hogy a szükséges felújításokat elvégezzük. Modernizálni fogjuk a fűtési rendszert, frissítjük az elektromos hálózatot, helyreállítjuk az erkélyt, új kárpitokat választunk a bútorokhoz, és még sok más feladatot elvégzünk. Fontos számunkra, hogy a villa eredeti hangulatát és berendezését megőrizzük. A tavasz folyamán belefogunk a munkálatokba. Azonban ahhoz, hogy a hely valóban alkotóműhelyként funkcionáljon, ez az összeg már nem lesz elegendő. Bízom benne, hogy a Nemzeti Színház és a Magyar Színházi Társaság támogatásával sikerül megoldanunk ezt a kihívást, és két év múlva vendégházként üzemelhet a villa - tette hozzá a kuratóriumi tag.