Trump türelme a végéhez érkezett - Komoly kihívások várhatnak a régi szövetségesekre.


Donald Trump a Közel-Keletre látogat, hogy javítsa a gazdasági kapcsolatait az olajmonarchiákkal, de nagyon úgy néz ki, hogy feszültség alakul ki közte és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök között - írta meg a Financial Times.

Az amerikai elnöknek hiányzik egy átfogó víziója a Közel-Kelet jövőjéről. Regionális stratégiája meglepően hasonlít a hazai politikai megközelítésére: az elsődleges prioritás az Egyesült Államok érdekeinek előtérbe helyezése. Fő célja, hogy a gazdaság fellendítését öböl-menti befektetésekkel és vonzó üzleti lehetőségekkel támogassa az amerikai cégek számára.

Trump váratlan külpolitikai sikereket is elkönyvelhet. A húszik nemrég beleegyeztek, hogy felhagynak a kereskedelmi hajók elleni támadásokkal a Vörös-tengeren, bár ez a tűzszünet nem vonatkozik Izraelre. A Hamász pedig megállapodott az USA-val egy amerikai-izraeli túsz, Edan Alexander szabadon bocsátásáról, állítólag ellenszolgáltatás nélkül.

Az öböl-menti országok tudatosan építik fel a partneri kapcsolataikat, és érett, konstruktív szereplőként kívánják megjeleníteni magukat a nemzetközi színtéren. Bár érzékelik, hogy sokan csupán pénzforrásként tekintenek rájuk, és Szaúd-Arábia költségvetését is nehezen érinti az olajárak csökkenése, mégis elkötelezettek a regionális stabilitás mellett. Aktívan részt vesznek az ukrán békefolyamat előmozdításában, fenntartják a párbeszédet Iránnal, és támogatják Szíria és Libanon helyzetének javítását is.

Úgy tűnik, mindenki igyekszik jó kapcsolatot kiépíteni Trumppal, kivéve Netanjahut. Az első feszültségre utaló jel áprilisban, a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón mutatkozott, amikor Trump nem vonta vissza az Izraelre kivetett 17 százalékos vámokat, és rámutatott, hogy Izrael évi 4 milliárd dolláros támogatást kap az USA-tól.

A legnagyobb megdöbbenést az izraeli vezető számára az okozta, amikor Trump nyilvánosságra hozta, hogy az Egyesült Államok közvetlen tárgyalásokat folytat Iránnal. Ezen kívül az elnök nem rejtette véka alá elégedetlenségét Netanjahu gázai katonai stratégiájával sem, amely teljesen eltér Trump "Gázai Riviéra" víziójától.

Trump hivatalba lépése óta Washington többször is figyelmen kívül hagyta szövetségeseit. A következő váratlan lépés lehet egy potenciális civil nukleáris megállapodás Szaúd-Arábiával, amely elkerüli az izraeli-szaúdi kapcsolatok normalizálásának folyamatát.

Bár szinte biztos, hogy az izraeli-amerikai szövetség továbbra is megmarad, Trump üzenete Netanjahunak világosan fogalmaz: alkalmazkodnia kell a megváltozott körülményekhez.

Trump nem érdekelt olyan háborúkban, amelyek csak Netanjahu politikai túlélését biztosítják, de nem hoznak olyan győzelmeket, amelyek jó színben tüntetnék fel az amerikai elnököt.

Related posts