Az agrárminiszter felfedte: a sertéságazatot is sújtja a Magyarországon terjedő vírus, cselekvésre van szükség.


Közelednek a fenntarthatósági célkitűzések és szabályozások, valamint az innovációs irányzatok és eredmények, amelyek alapvetően formálják a hazai mezőgazdaság jövőjét az elkövetkező években és évtizedekben.

Itt valóban a magyar állatállomány védelméről van szó, és ez kulcsfontosságú kérdés számunkra.

A miniszter az operatív törzs feladataival kapcsolatban kiemelte, hogy rendőri egységek bevonására van szükség a telepek védelmének biztosítása érdekében, különös figyelmet fordítva a katasztrófaturizmus ellen. Említette, hogy már előfordult, hogy éjszaka fertőzött területre merészkedtek, és ellopták a fertőtlenítőszivattyúkat. Hozzátette, hogy a tulajdonosok számára folyamatos tájékoztatást és támogatást nyújtanak, emellett fontos feladat az érintett önkormányzatok és a lakosság informálása is.

Nagy István kiemelte: a telepek mentesítése óriási anyagi kárral és emberi fájdalommal is jár, a tulajdonosoknak életük munkája megy veszendőbe, pedig "az összes járványügyi előírásnak a sokszorosát tartották be, annyira igyekeztek megvédeni a telepeket", és mégsem lehetett.

A miniszter hangsúlyozta, hogy rendelkezésre állnak a szükséges eszközök, tudás, erőforrások és anyagi támogatás a betegség megfékezéséhez. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a vírus terjedése olyan, mint a szél, amelyet nem tudnak irányítani. Ennek érdekében a meteorológiai szolgálat bevonásával előrejelzéseket készítenek, hogy pontosan meg tudják határozni, mely településekre kell különös figyelmet fordítaniuk. Ezen kívül szoros együttműködésben dolgoznak a szlovák partnerekkel is. Nagy István kiemelte, hogy minden lehetséges lépést meg kell tenni az újabb kitörések megelőzése érdekében.

Magyarország minden települését alaposan felügyelik, és átcsoportosításokról hoztak döntéseket. Az a céljuk, hogy az érintett körzetben minden telepnek saját állatorvosa legyen, ezzel elkerülve, hogy az állatorvosok egyik telepről a másikra járjanak – nyilatkozta.

Az agrárminiszter hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen az állattartók és a hatóságok közötti szoros együttműködés. Ha bármilyen információt eltitkolnak, az súlyos következményekkel járhat, és a betegség terjedése kontrollálhatatlanná válhat, ami óriási károkat okozna. Az állam kártalanítást biztosít, továbbá egy évre felfüggeszti a telepek tulajdonosainak hitelek tőke- és kamattörlesztését. Emellett a munkavállalók bérét is átvállalja az állam, a bérgarancia keretein belül - tette hozzá.

Nagy István a húsvéti bárányokkal kapcsolatos kérdésekre reagálva kifejtette, hogy a magyar juhágazatot eddig a kiskérődzők pestise nehezítette meg, jelenleg pedig a ragadós száj- és körömfájás vírusa is aggasztó tényezőként jelentkezik. Szerencsére az előbbi problémát sikerült megoldani, és Magyarország mostantól mentes ettől a betegségtől. A bárányexport tehát újraindulhat, kivéve a száj- és körömfájással sújtott Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegyék három járását.

Nagyon fontos, hogy Ausztria átengedje ezeket a kamionokat Szlovéniába és Olaszországba - fűzte hozzá. A miniszter felhívta a figyelmet a regionalizáció elvére, azaz arra, hogy a ragadós száj- és körömfájás miatt Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegye három járása biztonsági zóna, onnan a kiszállítás csak belföldi vágásra történhet, viszont az ország többi részéről "az exportnak mennie kell", ez Magyarország alapvető érdeke.

A szabály az, hogy fogékony állatot Győr-Moson-Sopron vármegyébe be és át nem lehet szállítani, mert a fertőzést nem akarják sem behozni, sem továbbadni, viszont a területen kívüli részről az állatokat szállíthatják, mert biztonságos - mondta. Kiemelte, Győr-Moson-Sopron vármegye területéről az állatokat kiszállítani csak a legközelebbi vágóhídra, közvetlenül vágás céljából lehet.

Nagy István kifejtette, hogy a szarvasmarha telepek mentesítése mellett a következő kiemelkedő kihívás a sertéságazat zavartalan működésének fenntartása, hiszen

A régióban heti szinten 10 ezer hízó állat keletkezik, azonban az utóbbi 3,5-4 hétben nem zajlottak le kiszállítások. Ennek következtében körülbelül 40 ezer állat gyűlt össze a területen.

Related posts