Drámai változás a Meta világában: a Facebook cenzúrája véget ér, és megkezdődik a tényellenőrzők távozása!
A Meta vezetője elmondta: megszabadulna a közösségi médiaplatform tényellenőrzőitől, és egy olyan "közösségi megjegyzések" rendszerrel helyettesítené őket, amely hasonló ahhoz, amelyet Elon Musk X-je, a korábbi Twitter használ.
"A közelmúltbeli választásokat kulturális fordulópontnak érzem afelé, hogy ismét a szabad beszédet helyezzük előtérbe" - mondta kedden a Fox adásában. "Visszatérünk a gyökereinkhez, és a hibák csökkentésére, a politikáink egyszerűsítésére és a szabad véleménynyilvánítás helyreállítására fogunk koncentrálni a platformjainkon."
Zuckerberg egyben elismerte, amit a platform kritikusai régóta a szemére vetettek: az úgynevezett tényellenőrzők
A Meta-vezér elmondta, hogy a Facebook és az Instagram nem alkalmaz többé korlátozásokat a politikailag érzékeny témáknál, például a bevándorlásnál és a gendernél, mivel a korlátozások "nem illettek a mainstream diskurzushoz". "Túl sok volt a hiba, túl sok volt a cenzúra" - közölte.
"A befogadás eszméjével indult mozgalom mára sajnos sokszor a vélemények elnyomására és az eltérő nézőpontokkal rendelkező egyének kirekesztésére fordítja energiáit, és ez már túllépett a határokon" - fogalmazott.
Zuckerberg ezzel a lépéssel átvette Elon Musk és Donald Trump megválasztott amerikai elnök korábbi állításait, miszerint a hagyományos média folyamatosan egyre szigorúbban cenzúrázott.
A Meta a világ egyik legnagyobb közösségi médiavállalata, amely sokszor megszabja a normát arra vonatkozóan, hogy a platformok hogyan szabályozzák és ellenőrzik a tartalmakat. Zuckerberg most bejelentett lépése drasztikus változást jelent a Meta korábbi megközelítéséhez képest, amely bizonyos típusú nyelvezeteket és témákat korlátozott.
A vállalat ismét frissíti az algoritmusait, amelyek meghatározzák, hogyan jelennek meg a tartalmak a felhasználók előtt.
A múltban Mark Zuckerberg kijelentette, hogy a közösség igénye az volt, hogy csökkentsék a politikai tartalmak megjelenését, mivel ezek "stresszt" okoztak a felhasználóknak. Ennek következtében a platform ritkábban tette közzé ezeket a tartalmakat. "Most azonban úgy érzem, egy új időszak küszöbén állunk" - fogalmazott a Meta vezérigazgatója, aki szerint olyan visszajelzéseket kaptak, amelyek arra utalnak, hogy a felhasználók ismét érdeklődnek a politikai témák iránt.
Zuckerberg beszélt az amerikai választási eredményről is, mondván, a Meta együtt fog működni Trumppal, hogy visszaszorítsa azokat az országokat, amelyek megpróbálják megfékezni a közösségi médiaplatformokat. Európáról azt mondta, ott több törvény "megnehezíti, hogy ott bármi innovatívat építsünk".
Az európai digitális szolgáltatásokról szóló törvény (DSA) kötelezi a nagy technológiai vállalatokat, mint például a Facebookot és az Instagramot, hogy aktívan harcoljanak az illegális online tartalmak, a dezinformáció és a választási manipuláció ellen. E törvény célja, hogy biztosítsa a digitális tér biztonságát és tisztaságát, védve ezzel a felhasználók jogait és tájékoztatottságát.