Csak a fájdalom: újabb információk láttak napvilágot a magyar ipar helyzetéről.


November hónapban az előzetes adatok alapján az ipari termelés volumene 1,6%-kal elmaradt az októberi szinttől. Az elmúlt kilenc hónap során hét alkalommal tapasztaltunk csökkenést a szektor teljesítményében, a legfrissebb adatokkal pedig az októberben regisztrált növekedés is módosult, jelezve, hogy a több mint két éve tartó csökkenő tendencia nem szakadt meg. Éves összehasonlításban novemberben 2,9%-os visszaesést mutatott a statisztika, ahogy azt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) is megerősítette.

Az ipari termelés 2022 végén érte el a csúcsát, azóta viszont folyamatos lejtmenetben van. Az októberi havi adatok alapján tapasztalt 2%-os növekedés ugyan felcsillantotta a reményt, hogy talán már a gödör alján járunk, de a legfrissebb számok arra utalnak, hogy a szektor nehézségei még korántsem értek véget. A legújabb adatokat nem érheti meglepetésként a szakértők számára, hiszen az európai gazdaság helyzete továbbra is aggasztó, és a novemberi exportszámok tükrében már sejtettük, hogy a termelés gyenge teljesítménye várható.

Az ipar gyengélkedésének fő mozgatórugója a gyenge európai gazdasági környezet, amely következtében a felvevőpiacainkon a kereslet jelentősen csökkent. Ez különösen érzékenyen érinti a magyar gazdaság szempontjából kiemelkedő járműipart. Az autó- és akkumulátorgyártás mellett más szektorok is hasonló nehézségekkel küzdenek: 2024 novemberére a 13 feldolgozóipari alág többségében a termelés volumene nem éri el a tavalyi szintet, csupán három alágban tapasztalható növekedés a KSH legfrissebb adatai szerint.

A 2024-es év első tizenegy hónapjában a teljesítmény összességében 3,9 százalékkal csökkent a 2023-as év azonos időszakához képest. Ez azt jelenti, hogy a termelés két egymást követő évben is visszaesett, ami rendkívüli jelenségnek számít, hiszen hasonló helyzet utoljára a rendszerváltozás idején fordult elő.

A legújabb adatok némileg árnyékolják azt a bizakodást, hogy a negyedik negyedév során a magyar gazdaság dinamikusan felépülhet a recesszióból.

Related posts