Az FBI egykori vezetője néhány kagylóhéjat örökített meg a tengerparti homokban, és most azzal vádolják, hogy arra ösztönözte az embereket, hogy merényletet tervezzanak Trump ellen.

Elképzelhető, hogy a generációs különbségek és a fiatalok nyelvezetében való tájékozatlanság következtében egy neves amerikai közszereplő hosszú börtönbüntetést kaphat.
Comey csütörtök éjjel, magyar idő szerint, megosztott egy különleges pillanatot az Instagramján, ahol az alábbi fotó látható. A képen a homokban elhelyezkedő kagylóhéjak formálják meg a 8647-es számot, ami valószínűleg egy érdekes üzenetet hordoz. Comey megjegyzése szerint:
"Ez a lenyűgöző kagylóformáció a tengerparti sétám során keltette fel a figyelmemet."
A fotó első pillantásra talán értelmetlennek tűnik az amerikaiak számára, és mindenképpen ártalmatlan benyomást kelt.
A 86-os szám nem csupán egy átlagos számjegy, hanem egy igazi kulturális jelenség is. Az amerikai angol nyelvben a harmincas évek óta él a to eighty-six kifejezés, amely szlengként indult. Eredetileg a vendéglátóiparhoz kapcsolódott, és olyan jelentéseket hordozott, mint "megtagadni a vendég kiszolgálását", "kitiltani őt a szórakozóhelyről", vagy "eltávolítani egy ételt az étlapról". Az idő múlásával azonban a jelentései kibővültek, és már szélesebb kontextusban használják, például valami vagy valaki eltávolítására, kiutasítására, vagy akár egy csapat kizárására is utalhat. A Merriam-Webster, az amerikai angol egyik legismertebb szótára, is hitelesíti ezeket a jelentéseket, így a 86 nemcsak egy szám, hanem egy gazdag történettel bíró kifejezés is.
A 47 meg azért nem sima szám, mert Donald Trump a 47. amerikai elnök.
Ezeket figyelembe véve a 8647 szleng kifejezés körülbelül azt a jelentést hordozhatja, hogy "Trump, távozz!" – így értelmezheti azt valaki, aki a Merriam-Webster szótárban keresgél.
Több órával azután, hogy a bejegyzés megjelent, majd önkéntesen eltávolították, James Comey ellen nyomozás indult. Ekkor az amerikai közösségi média színtere a republikánus vezetők és Trump családtagjainak heves tweetjeivel telítődött, amelyekben azt állítják, hogy az aljas Comey az elnök meggyilkolására uszította a híveit.
Mi történt?
Valószínűleg Comey is tisztában volt a 86-ozás korábban említett jelentéseivel, ami azt jelzi, hogy az eredeti posztját viszonylag gyorsan eltávolította. Ezt követően egy rövid üzenetet osztott meg, amelyben kifejezte, hogy amikor a strandon a kagylókból kirakott számot meglátta, azonnal politikai üzenetként értelmezte. Ugyanakkor nem volt tudomása arról, hogy egyesek ezt a 86-ozást erőszakkal kötik össze. "Erről nem volt tudomásom, és mindenféle erőszakot elítélek, ezért döntöttem úgy, hogy eltávolítom a posztot" - fogalmazott.
A BBC cikkében olvasható, hogy a szó manapság a szlengben olyan kontextusokban is előfordul, mint az erőszakos eltávolítás, elpusztítás vagy megölés.
Kristi Noem, a belbiztonsági miniszter, a közösségi médiában osztotta meg véleményét, miszerint "James Comey, az FBI korábbi vezetője nyíltan arra ösztönözte a közönséget, hogy támadja meg Trumpot." Dan Scavino, a Fehér Ház helyettes kabinetfőnöke is reagált, megjegyezve, hogy Comey "arra célozgatott, hogy az elnököt külföldi útja során terroristák fenyegethetik." A helyzetet tovább fokozta Donald Trump Jr., az elnök legidősebb fia, aki úgy fogalmazott: "James Comey szinte egyértelművé tette, hogy apukámat megölni kellene."
James Comey, amikor még az FBI igazgatója volt, hatalmas szívességet tett a Trump-kampánynak azzal, hogy ő vezette a nyomozást Hillary Clinton titkosítatlan szerverről küldött e-mailjeivel kapcsolatban. Ez a vizsgálat kulcsszerepet játszott Trump első választási győzelmében.