Előfordulhat, hogy az áramellátás teljes helyreállítása az Ibériai-félszigeten akár egy hétig is eltart.


Spanyolországban rendkívüli állapotot hirdettek, miután az áramszolgáltatás szüneteltetésére került sor az egész országban, sőt a teljes félszigeten hétfőn. Az áramszünet több mint 50 millió embert érint, súlyos következményeket okozva a mindennapi életben.

Szükségállapotot hirdettek Spanyolországban, miután sosem látott méretű áramszünet bénította meg az Ibérai-félszigetet és Franciaország déli részét hétfőn.

A spanyol és portugál nagyvárosokban drámai fordulatot vett az élet: a légi és vasúti közlekedést le kellett állítani, a metrószerelvények pedig az alagutak fogságába estek. A mobiltelefonok csendbe burkolóztak, az internet elérhetetlenné vált, és az egészségügyben is súlyos zűrzavart okozott az áramkimaradás, amely több mint 50 millió ember mindennapjait formálta át.

Spanyolországban estére az áramellátás 50 százalékát tudták helyreállítani a szakemberek. Ezt közölte Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök a rendkívüli kormányülés után hozzátéve, hogy a helyzet mindenütt, az összes autonóm közösségben javul. Marokkó és Franciaország is besegített a spanyolországi áramellátás mielőbbi helyreállításába, amiért Sánchez köszönetet mondott. Az áramszünet okát egyelőre nem tudni, a vizsgálat folyik.

Portugáliában a nemzeti áramszolgáltató valamivel jobban áll, legutóbbi jelentésük szerint az ország 89 alállomásának csaknem mindegyikét megjavították, és több mint 2,5 millió ember számára máris helyreállt az áramszolgáltatás. A cég szakemberei elképzelhetőnek tartják, hogy a franciaországi Alaric-hegységben keletkezett tűz áll az áramkiamaradás hátterében. Ugyanis megrongálódott több nagyfeszültségű vezeték Perpignan és Narbonne között.

A Red Eléctrica, Spanyolország áramszolgáltatója, nem osztotta meg a madridi idő szerint 12:30 körül kezdődött áramkimaradás okait. A cég vezetője hangsúlyozta, hogy az áramszolgáltatás teljes helyreállítása körülbelül hat-tíz órára tehető.

A portugál szolgáltató ennél borongósabb jövőképet fest, hiszen szerintük akár egy hét is eltelhet, mire az ország áramellátása teljesen helyreáll.

Több spanyol és portugál politikus máris kizárta a szándékos rongálás lehetőségét. António Costa, az Európai Tanács elnöke az X platformon megosztott bejegyzésében hangsúlyozta: "Jelenleg nem tapasztalunk kibertámadásra utaló jeleket."

A portugál miniszterelnök, Luis Montenegro, a lakosság megnyugtatása érdekében hangsúlyozta, hogy a kormányhivatalok folyamatosan dolgoznak azon, hogy megoldják az áramkimaradásokkal kapcsolatos nehézségeket, és biztosítják a szükséges támogatást a polgárok számára.

"Folyamatos kapcsolatban állunk a biztonsági erőkkel, a polgári védelemmel, a fegyveres erőkkel, a kórházakkal és az üzemanyag-ellátó vállalatokkal, hogy biztosítsuk az alapvető infrastruktúrák reagálóképességét és a rászorulók támogatását" - írta Montenegro az X-en közzétett bejegyzésében.

Az áramszünet Dél-Franciaország egyes részeit is érintette egy rövid ideig, de ott aránylag hamar helyreállt az ellátás.

Kevesebb mint hat héten belül ez volt a második súlyos európai áramkimaradás, miután március 20-án egy tűzvész miatt leállt a Heathrow repülőtér az Egyesült Királyságban.

Egyesek számára ez csupán egy rémálom, míg másoknak a legfőbb szabadságot jelenti.

Olyan nagyvárosokban is megállt az élet, mint Barcelona, Madrid, Alicante, Lisszabon vagy Porto. Az emberek nagy része fegyelmezetten vette tudomásul, hogy egy ideig nem tudja úgy folytatni a napját, ahogyan megszokta.

A kórházak azonnal aktiválták tartalék áramforrásaikat, míg a polgári védelem megkezdte az érintett területek felmérését, hogy hol van szükség sürgős segítségnyújtásra.

Madridban százak stoppoltak a buszmegállókban. Néhányan rögtönzött táblákat tartottak a kezükben jelezve, hogy merre tartanak. Miután nem működtek a mobiltelefonok, az emberek elemes rádiókat kerestek a boltokban nem gondolva arra, hogy a rádióállomásokon is szükség volna áramra.

Egy idő után a legtöbben feladták látva, hogy a tömegközlekedés nem működik, a boltok bezárnak, mert nincs kassza, a hivatalok sem fogadnak senkit, még a Madridi Nyílt Teniszbajnokságot is felfüggesztették.

Az Euronews tudósítója hétfő délután érkezett meg Portóba.

Jeremy Wilks nem sokkal azután érkezett Portugália második legnagyobb városába, hogy ott elment az áram. Tanúja volt az első reakcióknak és annak, hogyan próbálja mindenki feltalálni magát a képtelen helyzetben.

A kávézó csapata például frissen kínálja az áramtalanított, de még mindig kellemesen hűvös hűtőszekrényekben tárolt termékeit, miközben papíron rögzítik, hogy mit adtak el és mennyiért. A mobiltelefonokat árusító kereskedők tudják, hogy elérkezett az ő pillanatuk, még akkor is, ha a telefonok egyelőre nem működnek, mivel leállt a szolgáltatás. Kint, az üzleteik előtt a reptér érkezési csarnokában állnak, és türelmesen várják a vásárlókat.

Az utasok türelmetlenül várakoznak a csomagjaikra, miközben a szalagok csendben, mozdulatlanul állnak. Néhányan kétségbeesetten tapasztalják, hogy üres kézzel, tanácstalanul néznek körbe, nem tudva, hogyan férnek hozzá a feladott bőröndjeikhez. A járatkijelző még világít, egy élénk narancssárga felirat hirdeti: Áramszünet - fennakadás lehetséges, ami csak tovább fokozza a feszültséget a várakozó tömegben.

A bankautomaták előtt egy hosszú, 30 méteres sor kanyarog, miközben a gép csupán egy szűkszavú üzenetet közvetít: a szolgáltatás átmenetileg nem elérhető. Az emberek mégis kitartóan várakoznak, remélve, hogy talán a következő pillanatban kedvező fordulatot vesz a helyzet.

Lassan terjed a hír a taxisofőrök között, hogy csak készpénzzel lehet fizetni. Hallom, hogy egy francia nagymama azt mondja, a mai fiatalok már nem tudják, milyen a készpénzes világ, a kártyáikkal intéznek mindent. Azt meséli, az emberek most idegenektől kéregetnek aprópénzt buszjegyre. A benzines járművek még működnek, amíg van üzemanyaguk, a benzinkutak egyelőre zárva vannak. Az elektromos villamosok viszont nem mozdulnak. A metró sem jár.

Egy fiatal srác odalép a barátjához, és megkérdezi, hogy használhatja-e a hotspotot. A másik nevetve válaszol, hogy sajnos nem tud segíteni, mert már egy órája le van vágva az internet. Ebből pedig arra következtetett, hogy az X-hírfolyama pontosan ennyi ideje nem frissült.

Szerencsére még világosban vagyunk, és néhány lámpa fénye továbbra is pislákol. De mi lesz, amikor besötétedik? Az autók fényszórói és a mobiltelefonok fognak világítani az éjszakában? Nincs tömegkommunikáció, hírek sehol, mintha a világ csendben eltűnt volna. Rendőrök, tűzoltók és mentők nyoma sincs, és az emberek arca kicsit zavarodott, kicsit elveszett, de egyelőre mégiscsak megőrzik a nyugalmukat.

Egy harmincas éveiben járó angol férfi áll mögöttem, és éppen az idős édesanyjának mond valami vicceset: "Ez tényleg teljesen FUBAR." Nevetek, mert már jó ideje nem találkoztam ezzel a kifejezéssel, és valóban, igaza van.

Related posts