ABBA fénykorában, és azon túl is, a Mamma Mia mindig megőrzi varázsát.

Megérkezett a legfrissebb videóklip, melyet a Republic legendás alapítója készített!
Fél évszázaddal ezelőtt, 1975. március 12-én az ABBA stúdióba vonult, hogy rögzítse a Mamma Mia című slágerét, ezzel lezárva harmadik albumuk felvételeit. A dal azonnal a brit slágerlisták élére ugrott, és az ausztrál, norvég, valamint svéd közönség körében is óriási népszerűségnek örvendett. A Mamma Mia! musical és a későbbi filmadaptáció is hatalmas sikert arattak, ami nem meglepő, hiszen az ABBA örökérvényű dallamai minden generációt magukkal ragadnak.
Az ABBA és menedzserük, Stig Anderson - akivel később többször is jogi vitákba keveredtek, köszönhetően a pénzügyi nézeteltéréseknek - mélyen megsejtette a hetvenes évek pop-rock zenei áramlatait. A korábbi évtized második felében a beatzene átadta a helyét a rocknak, és a hatvanas évek végére már a fiatalok özönlöttek a Jimi Hendrix Experience, a Cream és a Led Zeppelin koncertekre, valamint olyan legendás fesztiválokra, mint Woodstock, Glastonbury vagy a Wight-sziget. Miközben a rock zenei stílusa egyre keményebb lett a Deep Purple és a Black Sabbath révén, a glam rock is utat tört magának, olyan előadókkal, mint T. Rex, Queen, Kiss, Slade és Sweet. Az ABBA e különleges irányzatot választotta, amit az europop hangzás friss elemeivel ötvöztek. Az új hangzást megelőzően a skót Middle of the Road már megtalálta ezt az innovatív stílust.
Figyeljék csak, akár egy igazi ABBA-dala is lehetne:
A britek sem várták a sült galambra - pontosabban, az angol mondás szerint, a pitére -, az 1969-ben alakított Brotherhood of Man-t, amelyik így szólt:
Azonnal átalakították ilyen stílusra:
Ez a dal igencsak az ABBA stílusát idézi. Nem véletlen, hogy 1976-ban megnyerték vele az Eurovíziós Dalfesztivált. Ezzel a teljesítménnyel igazi zenei ikonokká váltak!
Kisiskolásként bírtam ezt a számot. Fölöttem is, fölötte is elszállt az idő. Nem úgy a csapat felett, tudniillik a mai napig tolják.
Benny Andersson, a szakállas zongorista, a Hep Stars nevű együttes tagjaként vált népszerűvé, amelyet sokan a svéd Beatles-ként emlegetnek. Az együttes kezdetben feldolgozásokat játszott, és 1965-ben mindössze hat óra alatt rögzítettek három kislemezt. Énekesük, Sven Hedlund, hamarosan Svédország első popsztárjává nőtte ki magát. Andersson-t azonban arra ösztönözték, hogy saját dalokat alkosson. Első zeneszerzői munkája, a „No Response” 1966-ban a slágerlisták harmadik helyére került, ezzel új fejezetet nyitva a karrierjében.
Björn Ulvaeus, a szőke gitáros, mindössze 16 éves korában csatlakozott a West Bay Singers nevű formációhoz, amely később Pertners néven vált ismertté, majd végül Hootenanny Singers-ként folytatta pályafutását. A névváltást Stig Anderson, a Polar Kiadó vezetője javasolta, miután a csapat 1963-ban diadalmaskodott a Polar Music tehetségkutatón. Legfőbb sikerüket az "Omkring tiggarn från Luossa" című dalukkal érték el, amely máig emlékezetes maradt.
Agnetha Fältskog (a szőke) mindössze hatévesen komponálta első dalát, a Två små troll címűt.
Tizenöt éves koráig iskolai tanulmányait végezte, majd elhatározta, hogy énekesnői pályára lép. Két évvel később már hatalmas sikert aratott Jag var så kär című dalával.
Még nem érte el a húszéves kort, amikor összesodródott Björnnel, akivel rövid időn belül egyesítették életüket. Éppen abban az évben, amikor huszonegyedik születésnapját ünnepelte, felejthetetlen előadásban adta elő Mária Magdolnát a Jézus Krisztus szupersztár svéd premierjén, ami 1972-re tehető.
Anni-Frid Synni Lyngstad, közismert nevén Frida, norvég származású énekesnő, aki élete korai szakaszában a német megszállás következtében kénytelen volt elhagyni hazáját a második világháború után. 1947 óta Svédországban él. Karrierje már tizenhárom éves korában elkezdődött, amikor az Evald Ek's Orchestra énekesnője lett. Ezt követően a Gunnar Sandevarn Trio tagjaként folytatta, majd felnőttként saját zenekart alapított Anni-Frid Four néven. Debütáló albuma, amely Frida címmel jelent meg, vőlegénye, Benny Andersson produceri irányítása alatt készült. Az 1971-es albumon feldolgozás dalok mellett egy eredeti szám is helyet kapott, amelyet az Andersson-Ulvaeus-Anderson trió írt, akiket később az ABBA sikerkorszakának megteremtőiként ismertek meg.
Frida lemezének debütálásakor Stig Anderson olyan nemzetközi karrierre készítette fel Björn-t és Benny-t, amelyre kevesen számítottak – kezdetben ugyanis a két énekesnőt háttérénekeseként képzelte el a menedzser. Anderson az Eurovíziós Dalfesztiválban látta a lehetőséget, amelynek kapuja a svéd dalválogató, a Melodifestivalen volt – ez a mai napig így van. Az 1971-es döntőben a harmadik helyezést érték el, ahogyan a bemutatkozó albumuk, a "Ring, Ring" című dal is 1973-ban került a középpontba, ám ezzel sem tudtak kijutni az Eurovíziós versenyre.
A svéd televízió azonnal megkereste a csapatot, hogy szerepeljenek a következő évi Melodifestivalen. A válaszuk igent hozott, és úgy határoztak, hogy a Waterloo című számot fogják előadni.
A többi már poptörténet. Az ABBA nyert és világsztár együttes lett, Svédország elsőszámú exportcikke. Ugyanakkor másfél év múltán tudtak csak újabb világslágert alkotni, az S.O.S.-t. A dal az 1975-ős ABBA című lemezre került, a Mamma Mia, meg az I Do, I Do, I Do társaságába. De került a korongra glam rock is, a Hey, Hey Helen.
A következő album, az Arrival, nem rendelkezik olyan széles spektrumú hangzásvilággal, és nem is annyira rockos, viszont tele van hatalmas slágerekkel, mint például a When I Kissed The Teacher.
Közel két évtizeddel az ABBA feloszlása után - noha efféle bejelentést sosem tettek - Catherine Johnson meglátta a lehetőséget az örökzöld számokban, s papírra vetette a Mamma Mia! musicalt. A vékonyka történet inkább csak összeköti a bombaslágereket. Ennek dacára 1999-ben a West End-en, majd 2001-ban a Broadway-n tarolt a produkció. Amerikában ötezerszer ment a darab. Naná, hogy lecsapott rá Hollywood, 2008-ban jött a film, Meryl Streep, Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skarsgård, Amanda Seyfried főszereplésével. Egy évtizeddel később pedig a 2.0, a Mamma Mia! Sose hagyjuk abba. Ebbe is jutott huszonegy ABBA csúcssláger.
Björn színpadi és filmzeneszerzőnek állt, Benny folytatta a Benny Anderssons Orkester-rel, listavezető dalokkal, lemezekkel. Zenekara az ABBA fénykorát idézi.
2014-ben a várakozásokkal ellentétben nem valósult meg a régóta áhított újraegyesülés, de 2017-ben a zenekar stúdióba vonult, ahol sikerült rögzíteniük két friss dalt.
Négy évvel ezelőtt jelent meg a Voyage című albumuk, amelyet 2022-ben egy különleges virtuális koncert keretében mutattak be a közönségnek.
A londoni Queen Elizabeth Olimpiai Park szívében található ABBA Aréna igazi zenei csodahelyszínné vált. Az itt megrendezett események varázsa annyira magával ragadó volt, hogy a különleges, avatarokkal életre keltett bulik népszerűsége egészen tavalyig töretlen maradt. Az élő előadások és a lenyűgöző látványosságok egyedülálló élményt nyújtottak, amelyeket a látogatók sosem felejtenek el.