A Trump-adminisztráció nem tudja egyszerre mindenki figyelmét lekötni, és már mutatkoznak az ébredés jelei.

Amerika meglepően gyors ütemben jutott el odáig, hogy a nyilvános megszólalások mögött rendőrségi vizsgálatok, perek és egyéb megtorlások árnyéka lebeg - fogalmaznak neves amerikai akadémikusok.
A tekintélyuralmat manapság nehezebb beazonosítani, mint korábban, mert a legtöbb közülük autokrata választással kerül hatalomra, majd politikai fegyverré változtatja a közintézményeket, hogy a maga javára billentse át az erőviszonyokat. Így volt ez Magyarországon, Indiában, Szerbiában, Törökországban és Venezuelában - ezt fejti ki a New York Times-ban megjelent kommentárban Steven Levitsky és Daniel Ziblatt a Harvardról, "A demokráciák halála" című kötet két szerzője, valamint Lucan Way, a Torontói Egyetemről.
A neves demokráciaelemzők véleménye szerint az Egyesült Államok már túllépett egy kritikus határon, hiszen az állampolgároknak mostanra kétszer is meg kell fontolniuk, hogy kiálljanak-e a kormányzattal szemben. Jelenleg az Egyesült Államok versengő autokráciává vált, ahol az ellenzék és a média elleni támadások gyorsabb ütemben és nagyobb intenzitással zajlanak, mint például Magyarországon.
A kritika költségei nem érik el az oroszországi szintet: itt nincsenek politikai gyilkosságok, de az Egyesült Államok meglepően gyorsan jutott el odáig, hogy a nyilvánosan megszólalókra rendőrségi vizsgálatok, perek, adóellenőrzések és egyéb megtorló lépések várhatnak. Érdekes módon, több republikánus politikus is halálos fenyegetéseket kapott az utóbbi időben.
Majdnem 250 év elteltével először tapasztalhatjuk, hogy mind az ellenzék, mind a civil társadalom a figyelem középpontjába került, ami óvatosságra készteti a társadalmat. Bár az alkotmány elméletileg garantálja a szólásszabadság jogát, sokan inkább csendben maradnak, vagy háttérbe vonulnak.
Aggasztó tapasztalni, hogy a média saját magát korlátozza. Még ennél is aggasztóbb, hogy a republikánus képviselők feladták a végrehajtó hatalommal szembeni ellenőrző szerepüket. Ez egy új rendszer, és csak az a kérdés, hogy képes lesz-e gyökeret verni. A társadalom eddigi reakciói sajnos csalódást okoznak; a fenyegetések inkább a megbékélés irányába terelik az embereket, nem pedig a szükséges ellenállás felé.