A szlovák parlament megszavazta a civil szervezeteket érintő, közkedvelt "orosz törvényként" ismert jogszabályt.


A szlovák kormánykoalíció szerdán este rábólintott a civil szervezetek szabályozásának módosítására vonatkozó jogszabályra. Az ellenzéki képviselők bojkottálták a szavazást, mivel meggyőződésük szerint az új törvény orosz példák alapján készült, és komoly korlátokat szab a civil társadalom működésére, sőt, bizonyos szervezetek működését kifejezetten ellehetetleníti.

A szlovákiai Újszó tudósítása szerint a képviselők körében komoly zűrzavar uralkodik a Národná rada által elfogadott jogszabály kapcsán. Az SNS által benyújtott eredeti javaslatot ugyanis jelentős mértékben átdolgozták, hogy orvosolják az ellenzéki képviselők által felvetett ellentmondásokat. Mégis, sokan úgy vélik, hogy a végső szöveg még bonyolultabbá vált, mint az első verzió. Az viszont egyértelmű, hogy a törvény alapvető elemeit végül megszavazták.

Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke, már 2023-ban bejelentette, hogy olyan jogszabályt kíván bevezetni, amely a külföldi forrásokból támogatott civil szervezeteket külföldi ügynökökként azonosítja. E lépés miatt az Európai Bizottság a 2024-es jogállamisági jelentésében figyelmeztette Szlovákiát, hogy ha az eredeti javaslatot elfogadják, az Európai Unió jogi intézkedéseket fog kezdeményezni.

Az eredeti szöveg azt szerette volna elérni, hogy a pénzt elfogadó NGO-k felvegyék a hivatalos nevükbe a "külföldről támogatott civil szervezet" megnevezést. Az Unió jelzései miatt azonban tavaly őszre a kormánykoalíció ezt már elvetette. Helyette inkább arról beszéltek, hogy ezek a szervezetek "lobbitevékenységet" végeznek, ezért kell szabályozni őket. A civil szervezeteknek negyedéves beszámolókban kellett volna felsorolniuk, hogy milyen módokon befolyásolták a közszereplőket.

A civil szervezetekre vonatkozó törvénytervezet révén április elején Szlovákiában széleskörű demonstrációk robbantak ki, amelyek nyomás alá helyezték a Robert Fico által vezetett kormánykoalíciót, arra kényszerítve őket, hogy mérsékeljék elképzeléseiket. Az Újszó emellett hangsúlyozza, hogy a társadalmi mozgalmak és a civil szféra képviselői egyre aktívabban lépnek fel jogvédelmük érdekében, ami új dimenziót ad a politikai diskurzusnak az országban.

Az ellenzék is elismeri, hogy a jogszabály jelentős átalakuláson ment keresztül, és az eredeti tervezethez képest mérséklődött. Ennek ellenére úgy vélik, hogy továbbra is komoly veszélyt jelenthet a civil társadalom számára.

Az ellenzék véleménye szerint a törvénytervezet Vlagyimir Putyin orosz elnök NGO-ellenes intézkedései által kapott ihletet, amelyek célja a civil társadalom elnyomása Oroszországban, ezzel pedig a hatalmának megszilárdítása. Az Európai Unió és a szlovák ellenzék bírálja Robert Fico kormányát, mivel a kabinet az Orosz Föderációval szembeni szankciók eltörlésére, valamint Moszkvával való kereskedelmi és diplomáciai kapcsolatok helyreállítására törekszik az EU intézményeiben.

Related posts