A Pulitzer-díjas szerző véleménye szerint Donald Trump törekvései arra irányulnak, hogy megváltoztassa az Egyesült Államok történelmi narratíváját, s ezzel fenyegeti a nemzet kollektív emlékét.


"Bizonyára élvezetes kirándulás volt - de hadd legyek őszinte: kezdem unni ezt a könyvet. Nem kifogásolom a díjak számát, és örömmel látom a növekvő olvasói közönséget, de már a következő regényem foglalkoztat" - mondta Percival Everett, az amerikai író, aki idén a James című művéért Pulitzer-díjat nyert, és tavaly a Booker-díj rövid listáján is szerepelt, a La Repubblicának.

A "James" című regény Huckleberry Finn kalandjait egy szokatlan perspektívából, a szökött fekete rabszolga, Jim nézőpontjából eleveníti meg. Ez az újragondolt történet friss fényt vet Mark Twain klasszikusára, amelynek értelmezése az utóbbi időszak kulturális vitái során sokat változott. A könyv ősszel debütál a 30. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál keretein belül, és Falcsik Mari fordításában, a Jelenkor Kiadó kiadásában válik elérhetővé.

Percival Everett véleménye szerint a rezonancia kiemelkedő jelentőséggel bír napjainkban, amikor a tudatlanság és a felszínes gondolkodás mindennapossá válik.

Ez az időszak az Egyesült Államokban kifejezetten különös és zűrzavaros. Olyan kormányzati intézkedésekkel találkozunk, amelyek arra törekednek, hogy letartóztassák a múltunkat. Ezért minden olyan történelmi mű, amely párbeszédet indít el és a valóságra világít, rendkívüli jelentőséggel bír. Mégis, sajnos, nem mondhatjuk magunkról, hogy olvasásra hajlamos nemzet lennénk.

„- Ezt állította Everett. Kiemelte, hogy a Jamest is viszonylag kevesen ismerik az amerikaiak körében. „Ha a 350 millió amerikaiból csupán egy millióan olvasnák el, ami rendkívül valószínűtlen, az is csak egy apró részesedést jelentene” – tette hozzá. Az elismert író véleménye szerint az oktatás lehet az egyetlen hatékony megoldás, de ehhez olyan kormányzásra van szükség, amely prioritásként kezeli az oktatást.”

Jelenleg egy olyan kormányzat áll a háttérben, amely láthatóan a tudatlanság fenntartására összpontosít. Céljuk, hogy az emberek ne jussanak el a felsőoktatásig, és ne fejlődjön ki bennük a kritikus gondolkodás képessége. Régebben a társadalmi mobilitás az oktatáson keresztül valósult meg, de mára ez a lehetőség szinte teljesen eltűnt.

- mondta Everett.

Az író véleménye szerint a kormányzat egyszerre több területen is próbálja megvalósítani a változásokat, ami hosszú távon a társadalmi problémák helyreállításának nehézségét vonja maga után. Bízik abban, hogy az időközi választások pozitív korrekciót hoznak, de aggódik amiatt, hogy ezeket is megpróbálják aláásni. Amikor arról faggatták, hogy valaha is félt volna nyíltan kifejezni a véleményét, határozottan kijelentette, hogy eddig nem tapasztalt félelmet.

Tisztában vagyok vele, hogy a profilom miatt könnyen célkeresztbe kerülhetek, de ez nem aggaszt. Ha a félelem állítana meg, talán már rég felhagytam volna az írással.

Everett meggyőződése, hogy a művészet a lázadás formája, és történeteinek megírásával egyfajta menedéket keres a depresszió elől. Példaként felhozza Picasso ikonikus Guernica című festményét, amely, véleménye szerint, a fájdalom és szenvedés mély megértését közvetíti, ezzel pedig képes volt megrengetni a világot. "Bár csak kevesen látták ezt a művet, hatása megkerülhetetlen. Legalább abban bízom, hogy az én alkotásaim is hozzájárulhatnak valamilyen változáshoz."

Related posts