A magyar fiatalok véleménye szerint az idősebb generációk gyakran élnek a kenőpénz adásának gyakorlatával, ám ők maguk elutasítják ezt a megoldást.


A 15 és 29 év közötti fiatal magyarok körében a megkérdezettek 87%-a úgy véli, hogy a korrupció széles körben elterjedt hazánkban.

A fiatalok körében is komoly aggodalomra ad okot Magyarország korrupt helyzete – derül ki az Index által bemutatott Integritás Hatóság elemzéséből. A szervezet az Eurobarometer felmérés magyar vonatkozású adatait elemezte, és az eredmények szerint a 15 és 29 év közötti fiatalok 51 százaléka úgy véli, hogy a korrupció meglehetősen elterjedt az országban, míg 36 százalékuk ezt nagyon elterjedtnek látja. Mindössze 9 százalék nyilatkozott úgy, hogy a korrupció ritka jelenség. Továbbá, a válaszadók fele azt tapasztalja, hogy 2021 óta növekedett a korrupció szintje, míg 38 százalék úgy véli, hogy nem történt lényeges változás.

A legtöbben (49, illetve 48 százalék) a pártokat és a politikusokat nevezték korruptnak, a harmadik legtöbben, 41 százaléknyian pedig az egészségügyet jelölték meg a korrupt területek között (nyilván egy válaszadó több mindenre is azt mondhatta, hogy az szerinte korrupt, így jöhetett ki a 100 százalék fölötti összeg).

A fiatalok 65 százaléka azt mondta, hogy közszolgáltatásért soha nem adna kenőpénzt, ajándék adásától viszont csak 50, szívességtől 48 százalék zárkózott el teljesen. Pedig 74 százalékuk úgy gondolja, hogy vesztegetéssel és a kapcsolatok kihasználásával könnyebb hozzájutni közszolgáltatásokhoz.

A válaszadók csupán 3 százaléka tud olyan személyről, aki valóban elfogadott kenőpénzt. Ez azonban nem feltétlenül a helyzet súlyosságát vagy a statisztikák torzítását jelzi, hanem inkább az életkorból adódó tapasztalatlanság következménye.

Related posts