A spanyol miniszterelnök a fasizmus terjedése miatt aggodalmát fejezte ki, emellett Elon Musk tevékenységei is aggasztják.


Sánchez méltatta az ország diktatúra utáni eredményeit, egyben figyelmeztetett a demokratikus visszafejlődés veszélyeire és a fasizmus európai előretörésére.

Pedro Sánchez szerdán a Zsófia királyné Múzeumban hivatalosan is elindította a „Spanyolország a szabadságban” című programot, amely különleges jelentőséggel bír, hiszen Francisco Franco Bahamonde halálának 50. évfordulójára időzítették. A fasiszta diktátor eltávozása volt az a kulcsfontosságú pillanat, amely lehetővé tette a demokratikus átmenet kezdetét Spanyolországban, és azóta az ország páratlan eredményeket ért el ezen az úton.

Beszédében Sánchez hangsúlyozta a diktatúra utáni időszak eredményeit, ugyanakkor figyelmeztetett a demokratikus fejlődés visszafordulásának lehetséges veszélyeire, az autokratikus ideológiák újjáéledésére és a fasizmus növekvő befolyására Európában. "Nem szükséges politikai irányzatok szerint, balról, középről vagy jobbról megközelíteni a kérdést ahhoz, hogy szomorúsággal és félelemmel tekintsünk vissza Franco rendszerének sötét időszakaira, és aggodalommal figyeljük a lehetséges visszaesést. Elég annyit mondani, hogy egyszerűen demokratának kell lennünk" - nyilatkozta a miniszterelnök.

Sánchez a demokrácia megbecsülésére szólította fel az új generációkat, mondván, hogy "a szabadságot soha nem lehet véglegesen meghódítani, azt el is lehet veszíteni. Újra megtörténhet". A demokráciát egy menekülő szobához hasonlította, ahol menedéket lehet találni a sötét erők elől.

Emlékeztetett arra, hogy a spanyol diktátor Hitler és Mussolini segítségével rombolta le a demokratikus esélyeket a polgárháborúban (1936-39), és alakja egyáltalán nem tűnt el a közgondolkodásból.

"A fasizmus, amelyről azt gondoltuk, hogy már a múlté, most a harmadik számú politikai erő Európában" - hívta fel a figyelmet Sánchez. Ezen kívül Elon Muskot is említette, mint a gyűlöletkeltés és dezinformáció terjesztésének 'reakciós nemzetközi' vezetőjét. "Ez az ultrajobboldali nemzetközi mozgalom, amelyet a világ legtehetősebb embere irányít, nyíltan támadja intézményeinket, gyűlöletet gerjeszt, és kifejezetten arra buzdít, hogy a nácizmus örököseit támogassák a következő németországi választások során."

Az esemény méltóságát VI. Fülöp spanyol király távolmaradása árnyékolta be, hiszen a tervek szerint ő később csatlakozik az egész éves megemlékezési sorozathoz. A király személye különös jelentőséggel bír, mivel apja, I. János Károly király teremtette meg azokat a demokratikus alapokat, amelyek lehetővé tették a spanyol demokrácia fejlődését. Fülöp király így a folytonosság és a hagyomány képviselőjeként lép színre.

Ennél figyelmeztetőbb, hogy nem jelent meg Alberto Núñez Feijóo, a jelenleg legnagyobb spanyol parlamenti erő, a Néppárt (PP) vezetője sem, és távollétével tüntetett a szélsőjobboldali nacionalista Vox párt is. Utóbbinak vezetője, Santiago Abascal lett novemberben a Patrióták Európáért szélsőséges pártcsoport európai parlamenti vezetője.

Az eseményen a kormány képviselői, szakszervezeti vezetők és kulturális ikonok gyűltek össze, ahol Sánchez határozott felhívást intézett a résztvevőkhöz: a demokráciát fenyegető álhírek elleni harcra szólította fel őket. Kiemelte, hogy ez a jelenség az egyik legkomolyabb kihívás, amellyel szembenézünk. Arra ösztönözte a közönséget, hogy tanulmányozzák a történelem tanulságait, és mindent tegyenek meg annak érdekében, hogy elkerüljék a múlt hibáinak megismétlését.

Sánchez zárásként hangsúlyozta hazája elmúlt 50 évének fejlődését, kiemelve, hogy „senki sem emelkedett fel olyan mélyről, mint a demokratikus Spanyolország, és nem jutott el ilyen távol.”

Related posts