Az állam 77 millió forintot utalt át egy ellenzéki politikusnak.


Csütörtökön írtuk meg, hogy Ruszin‑Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség korábbi vezérkari főnöke és jelenleg a Tisza Párt aktív vezető politikusa mai napig fizetést kap a Magyar Honvédségtől. Ezt a Tisza Párt is elismerte lapunk kérdéseire küldött válaszában. Azóta megtudtuk, hogy a 2023. április 27-én leváltott vezérkari főnök az állam által legjobban fizetett ellenzéki politikus.

Csütörtökön írtuk meg, hogy Ruszin-Szendi Romulusz tábornok még mindig kap fizetést a Magyar Honvédségtől. Honvédelmi szolgálati juttatás, illetve önkéntes tartalékos szolgálati jogviszony címen körülbelül 1,3 millió forintot kap havonta a tábornok. A juttatásról kérdéseket küldtünk a Tisza Párt biztonságpolitikai szakértőjének, akinek nevében a Tisza Párttól kaptunk választ, amelyben nem tagadták, hogy a jogszabályok alapján járó juttatást kapja Ruszin-Szendi. Hozzátették azt is, hogy Ruszin-Szendi Romulusz "nem vesz fel havi 5 millió forintos közpénzt a semmiért." A levélben fontosnak tartották megjegyezni, hogy az elbocsátott tábornok "a magyar Honvéd Vezérkar valaha volt legfiatalabb vezetője szakértőként segíti a Tiszát." De erről majd később.

A Tisza Párt álláspontja szerint Ruszin-Szendi nem indokolatlanul részesül anyagi juttatásban. Vizsgáljuk meg tehát a konkrét adatokat és tényeket: mikor és mennyi juttatást kapott, illetve kap Magyar Péter biztonságpolitikai és katonai szakértője.

2022 decemberében, a karácsonyi időszak küszöbén, megjelent a Magyar Közlönyben az a hír, amely szerint dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy kinevezést nyert a Magyar Honvédség parancsnokaként, és 2023. január 1-től a Honvéd Vezérkar élére állt. Azonban 2023. április 27-én Novák Katalin államfő döntése nyomán felmentették a posztjáról, helyét Böröndi Gábor altábornagy vette át. 2023 januárjától augusztusig Ruszin-Szendi bruttó 19,2 millió forintot keresett, míg a szolgálati viszonyának megszűnésekor, 2023 augusztusában, körülbelül 28,5 millió forintnyi egyéb juttatást kapott. Érdekes módon, a korábbi vezérkari főnök, aki szintén honvédelmi szolgálati juttatásokat vehetett igénybe, 2023 augusztusa óta bruttó 28,6 millió forintot kapott. Ezen felül Ruszin-Szendinek az önkéntes tartalékos jogviszonya után is körülbelül egymillió forintot folyósítottak.

Természetesen nem vitatjuk a Tisza Párt azon lapunkhoz eljuttatott állítását, hogy Ruszin-Szendi "csak a részére a jogszabályok alapján járó juttatásban részesül", azt viszont a számok alapján erősen feltételezzük, hogy a tábornok az állam által legjobban fizetett ellenzéki politikus.

Beszéljünk most a legfiatalabb vezérkari főnökről, akit a Tisza Párt prominens politikusai, köztük Magyar Péter pártelnök és a párt sajtóosztálya is gyakran emlegetnek Ruszin-Szendi Romulusz névvel összefüggésben, mint "a magyar Honvéd vezérkar valaha volt legfiatalabb vezetője". Ezt a tényt azonban a Wikipédia szócikkében is hamisan tüntetik fel. Ruszin-Szendi Romulusz 1973 májusában született. Orbán Viktor miniszterelnök 2021. júniusában nevezte ki őt a honvédség élére (a Magyar Közlöny 2021. évi, 101. számának 4330. oldalán található információ szerint). Kinevezésének időpontjában Romulusz már a 48. életévét töltötte.

Az 1848-as forradalom és szabadságharc hőse, Görgey Artúr 1818. január 30-án született a Szepes megyei Toporcon. 1848-49-es honvédtábornok, hadügyminiszter, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején több alkalommal a honvédsereg fővezére, 1849. augusztus 11. és 13. között három napig Magyarország teljhatalmú vezére volt. Vagyis Görgey tábornok 40-41-évesen vezette a magyar honvédsereget.

Ha nagyvonalúan közelítünk a Tisza Párt vezetőségéhez, és csupán a rendszerváltozást követő időszakot nézzük, akkor is megállapítható, hogy Ruszin-Szendi tábornok nem volt a honvédség legfiatalabb vezetője. 1948 decemberében született Végh Ferenc vezérezredes 1996. június 6-ától töltötte be a Honvéd Vezérkar főnöki posztját, amikor még nem lépte át a 48. életévét.

Amikor kérdéseinkkel megkerestük a honvédelmi tárcát arra hívták fel figyelmünket, hogy "Ruszin-Szendivel szemben Görgey és Végh tábornokok kiváló, hűséges katonái voltak Magyarországnak szolgálatuk alatt és után is. Se Görgey Artúrnak, se Végh Ferencnek nem jutott soha eszébe, hogy Ukrajnát, vagy bármely más idegen országot dicsőítsen" - írták.

A Magyar Honvédség egykori parancsnokai és vezérkari főnökei 2025 februárjában közösen kiadtak egy nyilatkozatot, amely Ruszin-Szendi Romulusz politikai aktivitásával foglalkozik. A levélben kifejtették, hogy "egy volt vezérkari főnök pártpolitikai eseményen való felszólalása képes megosztani és megingatni a Magyar Honvédség tagjainak bizalmát, továbbá alááshatja a haderő belső egységét és a hazájuk védelmére tett katonai eskü iránti elkötelezettségüket."

Related posts