A kormány 54 milliárd forintos támogatást nyújt a gyógyszertáraknak.


A pénzügy- és belügyminiszter felelőssége, hogy azonnal lépéseket tegyen. Ezen kívül 9 milliárd forintot különítenek el a "rendkívüli migrációs nyomás kezeléséhez szükséges feladatok hatékony végrehajtására".

Csütörtökön hivatalosan is bejelentették, hogy a kormány késlekedése következtében nehéz helyzetbe került gyógyszertárak végre hozzájuthatnak a hónapok óta várakozó támogatásokhoz, amelyek a receptre felírt gyógyszerek után járnak. Késő este megjelent a Magyar Közlönyben a kormányhatározat, amely 54 milliárd forintot biztosít erre a célra. Azonban az nem derült ki, hogy pontosan mely költségvetési forrásokból történik a finanszírozás.

A kabinet döntést hozott arról, hogy legfeljebb 9,2 milliárd forint összegben lehetőség van a "tömeges bevándorlás kezelésével összefüggő kiadások" túllépésére. Ebből a keretből 1,3 milliárd forintot a rendőrség személyi juttatásainak támogatására szánnak.

A tömeges bevándorlás által előidézett válsághelyzet legutóbb szeptemberben került meghosszabbításra, most pedig 2025. március 7-éig érvényes. A hvg.hu elemzése szerint az érkező migránsok számának alakulása alapján ez a lépés nem volt indokolt, és egyéb jogi feltételek sem álltak fenn, mint például a helyi közbiztonság, közrend vagy közegészségügy közvetlen fenyegetettsége.

A kormány döntése értelmében 82 milliárd forintot csoportosítottak át a költségvetés keretein belül. Számos minisztérium költségvetését csökkentették, köztük 3,4 milliárd forintot vontak el a védelmi ipari vállalatok támogatásából, míg 68 milliárdot emeltek le az új atomerőmű, a Paks II. Zrt. tőkeemelésére szánt forrásból. A legnagyobb kedvezményezettek között szerepel a Miniszterelnöki Kabinetiroda, amely 14 milliárd forintos támogatást kapott a tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó cégekre. Emellett a Nemzeti Sportinfrastruktúra Ügynökség 3 milliárdot kapott az ingatlanok fenntartására és üzemeltetésére, míg a Külgazdasági és Külügyminisztérium 9 milliárdot kap beruházás-ösztönzésre, valamint 13 milliárdot külügyi fejlesztési és kutatási programokra. A vasúti fejlesztésekre 11 milliárd forintot, a Magyar Kutatási Hálózat számára pedig 4 milliárdot irányoztak elő a tervezett összeghez képest.

Related posts