Negyven dollárral a zsebében vágott neki Hollywoodnak: így vált Walt Disney a mesék megteremtőjévé.


Melyik megyében van Kőszeg? 6 kérdés a magyar földrajzból, amire illik tudni a választ

A Walt Disney név mára szinte egy szimbólummá vált a színes, szélesvásznú animációs filmek világában, amelyek generációk óta varázsolják el a gyerekeket. Kiskorunkban talán sosem gondoltunk arra, hogy e varázslatos mesevilág mögött egy olyan ember áll, aki rendkívüli kitartással és szinte határtalan kreativitással küzdött álmai megvalósításáért.

Walt Disney 1901 decemberében született Chicagóban, ír és német gyökerekkel rendelkező család negyedik gyermekeként. A farmercsalád élete nem volt könnyű, és néhány év múlva Missouri államba költöztek, majd Kansasban találtak új otthonra. Már fiatal korában felfedezte a rajzolás örömét, amikor csak tehette, szabadidejében grafikai alkotásokkal kísérletezett. Iskolás évei alatt újságkihordóként és cukorkaárusként is dolgozott, hogy kiegészítse a családi bevételt. Érettségi után a McKinley főiskolára iratkozott be, ahol rajzai és fotói az iskolaújságban is megjelentek. Első állását egy reklámstúdióban kapta, ahol havi 50 dollárért segédmunkásként dolgozott. Hamarosan már grafikusként tevékenykedett a Kansas City-i filmpropaganda-vállalatnál, ahol kisebb munkáit a helyi Newman moziban is bemutatták, így egyre nagyobb népszerűségnek örvendett. A kreatív lendület és a vállalkozói szellem nem sokáig váratott magára, és Walt saját céget alapított. Ekkor kezdett el forgalmazni egy hétrészes tündérmese-sorozatot, amelyben olyan klasszikusok is helyet kaptak, mint a Csizmás kandúr és a Piroska és a farkas. Minden egyes epizód mindössze hétperces volt, és a 20-as évek Amerikájában a mozik között vetítették ezeket a varázslatos rövid történeteket.

40 dollárral a zsebében indult Hollywoodba

Végül azonban a vállalkozás nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, így Walt Disney mindössze 40 dollárral a zsebében költözött Hollywoodba. Testvérével, Roy O. Disney-vel 1923-ban megalapították a The Walt Disney Companyt, de még évek várakozása következett, mire a siker végre elérte őket. Az már az elején is nyilvánvaló volt, hogy Walt szárnyaló kreativitása remekül kiegészítette Roy pénzügyi tudását. Walt első nagyobb népszerűségnek örvendő rajzfilmje az Oswald, a boldog nyúl volt, amelynek történetét Hollywoodban tudta eladni. Charles Mintz producerrel 26 kisfilmre kötöttek szerződést, filmanként 2250 dollárért. Ez a karakter már saját egyéniséggel bírt, és rövid időn belül népszerűvé vált, biztosítva ezzel a Disney fivérek megélhetését.

A következő ikonikus karakter, aki világszerte népszerűvé vált, Mickey egér volt. Az ő figuráját először három különböző pénzérme segítségével álmodták meg. Érdekes, hogy eredetileg Mortimer néven akarták elnevezni, de felesége szerint ez inkább egy New York-i ingatlanfejlesztőre emlékeztetett, így végül meggyőzte arról, hogy keressenek egy másik nevet. Mickey egér 1928-ban debütált a mozikban, és ezzel a történettel a filmipar első hangos rajzfilmje született meg. A gazdasági világválság idején is sikerült megőriznie népszerűségét, ekkor csatlakozott hozzá Donald kacsa is, aki szintén nagy kedvenc lett. Mickey egér volt az első animált karakter, aki plüssfigurák formájában és órák számlapján is megjelent, ezzel új utakat nyitva a merchandising világában.

Walt Disney egyre inkább úgy érezte, hogy elérkezett az idő egy teljes hosszúságú animációs film megalkotására. Még gyermekkorában tapasztalta meg a Hófehérke és a hét törpe varázslatos világát, amely mély hatással volt rá. Az 1930-as években hatalmas kockázatot vállalt, és hitelt is felvett, hogy megvalósíthassa a világ első egész estés rajzfilmjét. A Hófehérke és a hét törpe premierje 1937 decemberében, néhány nappal karácsony előtt zajlott le, és a rendezvény fényét jól tükrözte, hogy a vendégek estélyi öltözékben érkeztek a vörös szőnyeges vetítésre. Ez volt az első olyan animációs film, amelyben a szereplők valódi emberi érzelmekkel lettek felruházva; a gyártás során Disney színésznőket alkalmazott, hogy a karaktereinek hitelesebb, drámaibb megjelenítést biztosítson. Állítólag a bemutatón a közönség annyira átélte a történetet, hogy többen is könnyekben törtek ki.

A Hófehérke és a hét törpe átütő sikere után pedig még olyan napjainkban is népszerű egész estés Disney-filmek kerültek a mozikba, mint a Pinokkió (1940), a Dumbó (1941), a Bambi (1942), a Hamupipőke (1950), a Csipkerózsika (1959) vagy a 101 kiskutya (1961).

Walt Disney a rajzfilmek sikerén felbuzdulva még tovább ment: szeretett volna létrehozni egy külön világot, ahol a rajongók találkozhatnak kedvenc karaktereikkel. Saját költségén - illetve testvére, Roy segítségével - alkotta meg Disneylandet, mely 1955-ben, Kaliforniában nyitotta meg kapuját a nagyközönség előtt. Óriási sikerét jól mutatja, hogy egy év múlva a nyugati félteke egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja lett. Napjainkra pedig a világ számos pontján - például: Párizsban, Hongkongban, Tokióban - is nyílt Disneyland.

Disney a fiatal kora óta erős dohányos volt, melynek következtében 1966-ban tüdőrákot diagnosztizáltak nála. Nem sokkal a 65. születésnapja után, 1966 decemberében hunyt el. A The Walt Disney Companyt halála után öccse, Roy vette át, majd sokáig egykori beosztottjai, illetve az igazgatótanácsban ülő rokonai vitték tovább szellemi örökségét.

Related posts