A 24.hu hírei szerint Gönczi Gábor vállalkozása 55 millió forint támogatást kapott a háborús krízisalap keretein belül.


Gönczi Gábor és felesége cége több mint 55 millió forintnyi állami támogatást nyert el a háborús krízisalap keretein belül. Figyelemre méltó, hogy a TV2 híradósának vállalkozását pontosan három hónappal az orosz-ukrán háború kitörése után alapították. A lapnak adott nyilatkozatában Gönczi azt állítja, hogy vállalkozása nem nyújtott be kérelmet és nem részesült állami támogatásban.

A 24.hu által nyilvánosságra hozott Európai Uniós támogatási adatok szerint a TV2 hírműsorát vezető Gönczi Gábor és felesége által alapított Rozmaring Garden Kft. több mint 55 millió forintos, vissza nem térítendő támogatásban részesült.

Az egyébként ingatlan bérbeadással foglalkozó vállalkozás adatlapja szerint az állami támogatást az orosz-ukrán háború miatt bevezetett ideiglenes krízisalapból kapták meg.

A vállalatot az orosz invázió kitörését követően három hónappal alapították, ezért nem kellett szembenéznie a háború következtében felmerülő váratlan gazdasági nehézségekkel. Fontos megemlíteni, hogy az EU által jóváhagyott támogatási formák esetében a kedvezményezett cégeknek nyilatkozatot kellett tenniük a háborús helyzet működésükre gyakorolt káros hatásáról a támogatás odaítélése előtt.

A portál felvette a kapcsolatot az érintett felekkel, de több minisztériumtól nem érkezett válasz. Érdekes módon, az első megkeresések után az Európai Bizottság támogatási adatbázisában ismeretlen személy módosította a Gönczi házaspár vállalkozásának támogatási összegét 9,8 millió forintra, mindezt bármiféle előzetes értesítés nélkül.

Hozzátette, hogy a Széchenyi Mikrohitel Max konstrukció keretében akart támogatott hitelt felvenni, amit meg is ítéltek neki, ennek ellenére mégsem vette fel.

A hitelprogramot működtető KAVOSZ Zrt. a lapunknak megerősítette, hogy a Rozmaring Garden Kft. valóban részesült a Széchenyi Mikrohitel Max keretein belül, és 9,8 millió forint összegű támogatást kapott. Ennek jogalapját az "állami támogatási intézkedésekre vonatkozó ideiglenes válságkezelési keret a gazdaságnak Oroszország Ukrajna elleni agresszióját követő támogatása céljából" című bizottsági közlemény legfrissebb változata képezi. A pontos jelentése ennek a jogalapnak nem egyértelmű, de valószínűsíthető, hogy a kormány a válságkezelési alap keretein belül helyezte el ezt a hitelt.

A cikk alapján felmerül a kérdés, hogy vajon mennyire megbízhatóak a kormány által az Európai Bizottságnak benyújtott információk, hiszen ez az eset komoly kétségeket ébreszthet a megadott adatok valóságosságával kapcsolatban.

Az orosz-ukrán háború eseményeit az Index is folyamatosan követi, szerdai élő hírfolyamunk ide kattintva érhető el.

Related posts